Ogólnopolska Akcja Ekologiczna "Florek" - 2 zadanie
Ogólnopolska Akcja Ekologiczna „Florek”

II zadanie - „Ukłon dla Ziemi”
 
Wszyscy potrzebujemy do życia różnych rzeczy np. ubrań, jedzenia, książek, komputerów, telefonów, samochodów. Wiemy, że podczas wyprodukowania tych wszystkich rzeczy wytwarzają się zanieczyszczenia, które niszczą naszą przyrodę, powietrze, zmieniają klimat. Dlatego wszyscy ludzie powinni pomyśleć jak ograniczyć ilość kupowanych rzeczy.

Oto kilka sposobów:
 
1. Zanim coś kupisz zastanów się czy jest ci to naprawdę potrzebne. Rezygnuj z zakupu produktów, które są ci zbędne. Może to co masz można naprawić albo przerobić.
 
2. Jeśli nie korzystasz już ze swoich gier, książek, ubrań – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. Jest wiele organizacji, domów opieki, sklepów charytatywnych, które chętnie przyjmą stare ubrania, meble i sprzęty. A może w pobliżu mieszka jakaś potrzebująca rodzina.
 
3. Nie marnuj jedzenia. Kupuj tyle ile ci potrzeba. Nie rób zbędnych zapasów jedzenia, które się zepsuje i trzeba je wyrzucić.
 
4. Kupuj produkty w zbiorczych dużych opakowaniach np. kilkulitrowy płyn do mycia naczyń zamiast kilku małych butelek. Tym sposobem będziesz miał do wyrzucenia jedno opakowanie a nie kilka.
 
5. Zamiast wody w plastikowych butelkach, zaopatrz się w dobry filtr i blaszany bidon.

6. Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!
 
7. Rozmawiaj ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska!

A oto kilka filmów, które pokażą jak ograniczać nadmierne kupowanie:
 
 

Login
http://www.rzeszow.pl
http://www.koweziu.edu.pl/
http://reformaedukacji.men.gov.pl
https://bip.erzeszow.pl/pl/242-zespol-szkol-im-unicef.html?srch=unicef#ak0
https://zsunicef.pl/pl/deklaracja-dostepnosci
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH im. UNICEF
ul. Ofiar Katynia 1, 35-209 Rzeszów
tel.: 17 748 31 70 fax: 17 748 31 78